title ua

Архів журналу > 2006 > № 4, липень-серпень

СИСТЕМИ ТРАНСПОРТУВАННЯ Са2+
У СПЕРМАТОЗОЇДАХ. БІОХІМІЧНІ МЕХАНІЗМИ
КАПАЦИТАЦІЇ ТА АКРОСОМНОЇ РЕАКЦІЇ

Н. С. Кочешкова, З. Д. Воробець

Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Україна;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

В огляді систематизовано сучасні уявлення стосовно ролі макроелементів, передусім іонів Са2+, у фізико-хімічних та біохімічних процесах, що відбуваються у сперматозоїдах, забезпечуючи збереження їхньої біологічної повноцінності і запліднювальної здатності. Наведено дані щодо вмісту, розподілу іонів в еякуляті, їхньої ролі в реалізації біохімічних процесів у сперматозоїдах у нормі та при різних патологіях. Описано основні Са2+-транспортувальні системи, які ідентифіковано в мембранах сперматозоїдів чоловіків, і їхнє значення в активації сперми, здатності клітин до активного руху, підтримання клітинного гомеостазу тощо. Запропоновано узагальнені схеми біохімічних механізмів процесу капацитації та акросомної реакції.

Ключові слова: еякулят, сперматозоїди, іони кальцію, Са2+-транспортувальні системи, процес капацитації, акросомна реакція.

Оригiнал статтi українською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.

© Український бiохiмiчний журнал