Архів журналу > 2011 > № 4, липень-серпень

ЕНЕРГЕТИЧНІ, КОНФОРМАЦІЙНІ ТА ЕЛЕКТРОННО-ТОПОЛОГІЧНІ
ВЛАСТИВОСТІ 2?,3?-ДИДЕГІДРО-2?,3?-ДИДЕЗОКСИТИМІДИНУ:
КВАНТОВО-ХІМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

А. Г. Пономарьова, Є. П. Юренко, Р. О. Жураківський

Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, Київ;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вперше представлено результати повного квантово-хімічного конформаційного аналізу методом MP2/6-311++G(d,p)//DFT B3LYP/6-31++G(d,p) 2?,3?-дидегідро-2?,3?-дидезокситимідину (d4T), відомого у фармакології як ставудин. На поверхні потенційної енергії молекули виявлено 19 мінімумів, які відповідають стійким конформерам. Ідентифіковано вісім типів специфічних внутрішньомолекулярних взаємодій, що визначають конформаційну поведінку d4T: O5?H???O2, C1?H????O2, C6H???O5?, C6H???O4?, C5?H1????O2, C5?H2????O2, C6H???H1?C5? і C2????O2. Одержані результати підтверджують існуючі уявлення про те, що біологічна активність d4T, передусім, полягає у тому, що він є термінатором синтезу полінуклеотидного ланцюга в напрямку 5?-3?, конкуруючи з канонічним dT за зв’язування з активним центром ВІЛ-1 зворотної транскриптази.

Ключові слова: 2?,3?-дидегідро-2?,3?-дидезокситимідин, конформаційний аналіз, водневі зв’язки, біологічна активність, топологічний аналіз електронної густини, NBO-аналіз.

Оригiнал статтi українською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.

© Український бiохiмiчний журнал