Архів журналу > 2011 > № 2, березень-квітень
ОСОБЛИВОСТІ ВПЛИВУ ЦЕТИЛТРИМЕТИЛАМОНІЮ НА АКТИВНІСТЬ ХОЛІНЕСТЕРАЗ КРОВІ ЛЮДИНИ
Л. П. Кузнєцова, В. А. Самокіш, О. Є. Сочіліна
Установа Російської академії наук Інститут еволюційної фізіології і біохімії ім. І. М. Сєченова РАН, Санкт-Петербург, Росія;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Вивчено вплив катіонного детергенту цетилтриметиламонію на каталітичну автивність холінестераз крові людини (ацетилхолінестерази еритроцитів крові і бутирилхолінестерази плазми крові) в реакціях гідролізу ?-тіонафтилацетату і ацетилтіохоліну. Показано, що цетилтриметиламоній є оборотним ефектором для обох холінестераз. Це сполучення конкурентно інгібує ензиматичний гідроліз субстрату ацетилтіохоліну обома холінестеразами, а в реакціях ензиматичного гідролізу субстрату ?-тіонафтилацетату виявляє себе як синергічний активатор – в дослідах з бутирилхолінестеразою, і як конкурентний оборотний інгібітор – в дослідах з ацетилхолінестеразою. Константи інгібування цетилтриметиламонієм ензиматичної активності ацетилхолінестерази, визначені за допомогою різних субстратів – ацетилтіохоліну і ?-тіонафтилацетату – близькі між собою і складають (2,5 ± 0,3)?10-5 і (2,8 ± 0,3)?10-5 М відповідно. Бутирилхолінестераза чутливіша до дії цетилтриметиламонію, ніж ацетилхолінестераза. Кінетичні константи, визначені для цього ензиму ефектом інгібування гідролізу ацетилтіохоліну і активації гідролізу ?-тіонафтилацетату, також близькі між собою і складають (3,9 ± 0,4)?10-6 і (4,4 ± 0,4)?10-6 М відповідно.
Ключові слова: ?-тіонафтилацетат, ацетилтіохолін, цетилтриметиламоній, активація, інгібування, ацетилхолінестераза еритроцитів людини, бутирилхолінестераза плазми крові людини.
Оригiнал статтi росiйською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.
© Український бiохiмiчний журнал