Архів журналу   2010  № 4, липень-серпень

ФОСФОЛІПІДНИЙ СКЛАД НОРМАЛЬНИХ І ТРАНСФОРМОВАНИХ КЛІТИН,
КУЛЬТИВОВАНИХ З N-АЦИЛЕТАНОЛАМІНАМИ

В. С. Асмолкова, Г. Й. Лавренчук, В. М. Клімашевський, Н. М. Гула

Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

У роботі порівнювали вплив N-стеароїлетаноламіну (NSE), N-олеоїлетаноламіну (OEA), суміші насичених і ненасичених N-ацилетаноламінів (NAE) на фосфоліпідний склад нормальних та трансформованих фібробластів у культурі.
Показано, що культивування клітин з NSE знижує відсотковий вміст фосфатидилінозитолу (РІ), фосфатидилсерину (PS) та сфінгомієліну (SM) – попередників месенджерів внутрішньоклітинного сигналу. У разі культивування клітин з ОЕА рівень SM також зменшується, а вміст PS та PI, навпаки, підвищується. Суміш NAE також знижує рівень PS та SM у клітинах та спричинює підвищення кількості фосфатидилхоліну (РС). Особливої уваги заслуговуює зниження вмісту основного фосфоліпіду мітохондріальних мембран дифосфатидилгліцеролу (DPG) за дії NSE та суміші NAE. Під впливом ОЕА рівень DPG зростає.
У трансформованих фібробластах лінії L929 N-ацилетаноламіни також модулюють фосфоліпідну складову клітинних мембран: введення NSE призводить до зменшення кількісті фосфатидилетаноламіну, а ОЕА та суміш NAE підвищують вміст SM у трансформованих клітинах.
Отже, ефекти NAE на фосфоліпідний склад нормальних та трансформованих клітин є різними і залежать від хімічної структури сполуки  та типу клітини-мішені.

Ключові слова: N-ацилетаноламіни, фосфоліпіди, фібробласти, трансформовані клітини, культура клітин.

Оригiнал статтi українською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.