title en

Архів журналу > 2009 > № 5, вересень-жовтень

РОЛЬ ВІТАМІНУ Е В РЕГУЛЯЦІЇ ГІДРОКСИЛЮВАННЯ
ХОЛЕКАЛЬЦИФЕРОЛУ ЗА D-ГІПОВІТАМІНОЗУ
ТА D-ГІПЕРВІТАМІНОЗУ

Л. І. Апуховська, М. М. Великий, О. Ю. Лотоцька, А. В. Хоменко

Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Установлено, що дозозалежний вплив вітаміну Е на обмін вітаміну D3 опосередковується ступенем забезпечення організму холекальциферолом. За D-гіповітамінозу в сироватці крові щурів удвічі знижується вміст гідроксильованої форми вітаміну D3 (25ОНD3), у той час як вітамін  D3 25-гідроксилазна активність у гепатоцитах зростає. Вітамін Е в дозі 0,726 МО істотно посилює у гіповітамінозних тварин ефект вітаміну D3, що супроводжується зростанням рівня 25ОНD3 в сироватці крові та вітамін D3 25-гідроксилазної активності в гепатоцитах. У разі D-гіпервітамінозу вміст 25ОНD3 в сироватці крові підвищується у 3,5 раза на тлі інгібування вітамін D3 25-гідроксилазної активності в гепатоцитах. Вітамін Е (0,726–7,260 МО) зменшує токсичну дію вітаміну D, знижуючи вміст 25ОНD3 в сироватці крові та вітамін  D3 25-гідроксилазну активність у гепатоцитах.
Вітамін Е у високих дозах (36,3 МО) за умов експерименту негативно впливає на обмін вітаміну D3. З огляду на різноспрямовану дію однакових доз вітаміну Е на обмін вітаміну D3 за гіпо- і гіперавітамінозу припускається, що ?-токоферол впливає на активність різних вітамін D3 25-гідроксилазних систем гепатоцитів.

Ключові слова: вітамін D3, вітамін Е, 25ОНD3, вітамін?D3 25-гідроксилазна активність, D-гіповітаміноз, D-гіпервітаміноз.

Оригiнал статтi українською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.

© Український бiохiмiчний журнал