title ua

Архів журналу > 2009 > № 3, травень-червень

 


ТОКСИННЕЙТРАЛІЗУЮЧІ ВЛАСТИВОСТІ АНТИТІЛ
ДО РЕКОМБІНАНТНИХ СУБОДИНИЦЬ А І В ДИФТЕРІЙНОГО
ТОКСИНУ ТА НОВИЙ МЕТОД ЇХНЬОЇ ОЦІНКИ

А. А. Кабернюк, О. С. Олійник, Д. В. Колибо, С. В. Комісаренко

Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 


Рівень токсиннейтралізуючих антитіл у крові хворого значною мірою визначає розвиток ус­­-кладнень при дифтерії. З метою профілактики цього захворювання проводять активну імунізацію населення дифтерійним анатоксином, а для лікування використовують пасивну імунізацію антитоксичною сироваткою коня. Дифтерійний анатоксин, що використовують у складі вакцинних препаратів, має низку суттєвих недоліків, пов’язаних, передусім, зі складною процедурою його одержання. Тому пошук і розроблення нових антигенних субстанцій, які здатні ефективно стимулювати протективну гуморальну відповідь, є актуальним завданням. Крім того, важливим є розроблення нових методів оцінки токсиннейтралізуючих властивостей як поліклональних, так і моноклональних антитіл, що дозволило б уникнути використання чутливих до токсину лабораторних тварин і препаратів активного дифтерійного токсину.
Нами проведено порівняльне дослідження можливості індукції токсиннейтралізуючих антитіл у тварин, імунізованих неактивними рекомбінантними субодиницями А і В дифтерійного токсину. Для оцінки здатності цих антитіл інгібувати зв’язування токсину з чутливими клітинами лінії Vero за­пропоновано використовувати В-субодиницю дифтерійного токсину, мічену підсиленим зеленим флуоресцентним протеїном EGFP. Шкірний тест, що традиційно використовується для аналізу наявності протективних антитоксичних антитіл у сироватці, та розроблений нами підхід із використанням проточної цитометрії, показали здатність рекомбінантної субодиниці В індукувати синтез токсин-нейтралізуючих антитіл у лабораторних тварин (кролів і морських свинок).
Результати наших дослідів свідчать про перспективність використання рекомбінантної суб­одиниці В дифтерійного токсину для одержання протективної імунної відповіді, а запропонований етичний і безпечний тест для її оцінки може замінити традиційні методики.

Ключові слова:  дифтерія, токсиннейтралізуючі антитіла, проточна цитофлуорометрія, протективний імунітет, рекомбінантні субодиниці дифтерійного токсину, флуоресцентний зонд, метод оцінки рівня протективних антитіл.

Оригiнал статтi українською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.

© Український бiохiмiчний журнал