title ua

Архів журналу > 2009 > № 3, травень-червень

N-СТЕАРОЇЛЕТАНОЛАМІН ІНГІБУЄ ПРОЛІФЕРАЦІЮ
ТРАНСФОРМОВАНИХ КЛІТИН ТА МОДУЛЮЄ АКТИВНІСТЬ
МІТОХОНДРІАЛЬНИХ ЕНЗИМІВ У НОРМАЛЬНИХ
І ТРАНСФОРМОВАНИХ КЛІТИНАХ

Т. О. Хмель, Н. М. Гула, В. С. Асмолкова, Г. Й. Лавренчук

Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ;
e-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

В роботі вивчали вплив N-стеароїлетаноламіну (NSE) на проліферацію різних за типом трансформованих клітин та досліджували в них активність мітохондріальних ензимів електронного транспортування, сукцинатдегідрогенази (CДГ) і гліцерофосфатдегідрогенази (ГФДГ) за дії NSE.
Інкубація клітин лінії лімфоїдної лейкемії L1210 миші та  трансформованих фібробластів мишей лінії L929 з NSE призводить до гальмування росту клітин і знижує рівень виживання їх, що не пов’язано з активацією апоптотичного механізму загибелі клітин. Вперше показано, що додавання NSE до культурального середовища зменшує активність СДГ і підвищує активність ГФДГ у клітинах лінії L929, що порушує баланс ГФДГ/СДГ у трансформованих фібробластах і впливає на енергетичний метаболізм клітин. Результати дослідження дають підставу припустити, що N-стеароїлетаноламін гальмує проліферацію трансформованих клітин шляхом модуляції активності ензимів електронного транспортування.

Ключові слова: N-стеароїлетаноламін, ендоканабіноїди, сукцинатдегідрогеназа, гліцерофосфатдегідрогеназа, пухлинний ріст.

Оригiнал статтi українською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.

© Український бiохiмiчний журнал