title ua

Архів журналу > 2007 > № 6, листопад-грудень

ВПЛИВ ОМЕПРАЗОЛУ ТА ЛАНСОПРАЗОЛУ
НА Nа++-АТР-азну ТА Mg2+-АТР-азну АКТИВНІСТЬ
У ПЛАЗМАТИЧНІЙ МЕМБРАНІ ГЛАДЕНЬКОМ’ЯЗОВИХ
КЛІТИН МІОМЕТРІЯ
 
Т. О. Векліч1, О. А. Шкрабак1, В. В. Медведєв2,
М. Д. Курський1, С. О. Костерін1
 
1Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Київ;
2“Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд”, Індія;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На плазматичних мембранах клітин міометрія, оброблених 0,1%-м розчином дигітоніну, досліджували вплив інгібіторів протонної помпи – омепразола та лансопразола – на активність уабаїнчутливої Nа++-АТР-ази та уабаїнрезистентної Mg2+-АТР-ази. Установлено, що зазначені інгібітори пригнічують активність Na+,K+-АТР-ази в концентраціях від 10 до 100 мкМ. Максимальний інгібувальний ефект омепразола порівняно з контролем (81%) та лансопразола (86%) спостерігається при концентрації 100 мкМ. Величина коефіцієнта інгібування І0,5 омепразола становить 35,60 ± 0,81, а лансопразола – 29,40 ± 1,79 мкМ. При цьому кооперативних ефектів дії інгібіторів на Na+,K+-АТР-азну активність не виявлено, оскільки коефіціенти Хілла nH для омепразола і лансопразола становлять відповідно 1,00?± 0,08 і 1,20 ± 0,03. Цим сполукам у концентрації 100 мкМ притаманний також незначний інгібувальний вплив на Mg2+-АТР-азу:  омепразол пригнічує активность її на 16% відносно контролю, а лансопразол – на 18%. Зниження Na+,K+-АТР-азної активності свідчить про можливі побічні ефекти цих інгібіторів у разі застосування їх для лікування кислотозалежних хвороб шлунка. Одержані нами результати можуть бути корисними для подальшого з’ясування мембранних механізмів дії омепразола та лансопразола на іонний обмін у клітинах гладеньких м’язів матки.

Ключові слова: омепразол, лансопразол, Nа++-АТР-аза, Mg2+-АТР-аза, ферментативний гідроліз АТР, плазматична мембрана, міометрій, гладеньком’язові клітини.

Оригiнал статтi українською мовою доступний для зкачування в форматi PDF.

© Український бiохiмiчний журнал